Quo vadis, Domine?

Autor: Branislav Sepeši | 13.2.2013 o 10:40 | Karma článku: 6,48 | Prečítané:  404x

Benedikt XVI. sa rozhodol odstúpiť z čela Katolíckej cirkvi. Iste po zrelej úvahe a hlbokej sebareflexii, lebo rozhodnutie, o ktorom iste vedel, že zdvihne na nohy celý svet, muži ako on ľahkovážne nerobia.

S odstupom hodín sa množili reakcie kompetentných i špekulácie nekompetentných. Mnohí vyjadrovali prekvapenie, iní rešpekt, niektorí dokonca uspokojenie, ba až radosť z odstúpenia konzervativistu bez štipky pochopenia pre súčasný, dynamicky sa vyvíjajúci svet. Najčastejšie, čo zaznievalo, bolo tvrdenie o mimoriadnych intelektuálnych schopnostiach Josepha Ratzingera, ale problematických vodcovských schopnostiach Benedikta XVI. Je ťažké odhadnúť, ako sa na toto tvrdenie pozerá samotný pápež, no rozhodnutie, aké už 600 rokov nik v jeho postavení neurobil, vytvára priestor pre domnienky, že to boli aj tieto hlasy, ktorým mohol podľahnúť.

Určite však nie je namieste myslieť si, že pápež opúšťa úrad preto, že má všetkého už plné zuby a chce mať konečne svätý pokoj. Istotne nie ani zo strachu, že súc zoslabnutý, stane sa terčom ľútosti či posmeškov. Už vôbec nie je dôvod myslieť si, že by pociťoval potrebu vyvolať svetovú senzáciu. Ale jednu „výčitku“ verejnosti a neodškriepiteľnú skutočnosť, ktorej sme všetci svedkami, ignorovať nemôže. Od jari 2005, kedy bol zvolený, sa odliv veriacich z Katolíckej cirkvi nepodarilo ani spomaliť, nieto zastaviť. Nie je to síce tým, že by Benedikt XVI. robil vo vedení Cirkvi chyby. Ide snáď o to, že na prezentáciu svojich hlbokých myšlienok potrebuje interpretov, ktorí ich veriacim sprostredkujú. Možno to povedať trochu inak. Miliarda katolíkov a ďalšie miliardy ostatných ľudí na svete videli jas pravdy či evanjelium života, keď zazreli Jána Pavla II. Ale len minimum ľudí pochopí Boha – Lásku či spasenie v nádeji a keď sa pozrú na Benedikta XVI. Vidia „len“ pápeža, ultrakonzervativistu, niektorí možno dokonca stredovekého tmára. Encykliky a mnohé ďalšie Ratzingerove diela majú pritom neoceniteľnú hodnotu, ale majú ju predovšetkým ako diela sv. Augustína či sv. Tomáš Akvinského, ktorí nikdy pápežmi neboli.

A to je možno pointa pápežovho rozhodnutia rezignovať. Každý má Bohu slúžiť talentom, ktorý mu bol daný a ktorý má rozvíjať. A Joseph Ratzinger dostal dar stať sa jedným z najväčších cirkevných mysliteľov dnešných čias. Dostal dar stať sa apoštolom Slova, ale snáď trochu menej dar byť vodcom všetkých katolíkov sveta. Iste, Konkláve ho zvolilo ako človeka, ktorý v danom momente bol jediným schopným nadviazať na veľké dielo zosnulého veľkého pápeža. V tomto Benedikt XVI. rozhodne nezlyhal. To veľké dielo totiž nespočíva v počte veriacich hlásiacich sa k Cirkvi. To dielo spočíva v schopnosti hodnotovo uhájiť Cirkev takú, ak ju chce mať Kristus. A túto úlohu pochopil tak Ján Pavol II. ako aj Benedikt XVI. Ten prvý svoj kríž doniesol až na Golgotu a svojím utrpením svoje dielo dokonale naplnil. Ten druhý sa rozhodol nie pre fyzický kríž, ale pre nemenej významnú duchovnú prácu, ktorá môže pomôcť nájsť zmysel niesť bremeno kríža a dosiahnuť tak spasenie mnohým.

Ale ktovie ... Do 28. februára je ešte pár dní. Legenda hovorí, že keď sv. Peter odchádzal pred Nerónovým prenasledovaním z Ríma, stretol svojho Pána. Na otázku „Quo vadis, Domine?“ dostal odpoveď: „Keď ty opúšťaš moje ovečky, idem sa ja sám dať do Ríma ukrižovať znovu.“ A Peter sa vrátil. Iste tak urobí aj Benedikt XVI., ak Boh rozhodne, že jeho služba v čele Cirkvi ešte neskončila. Ak ale už tento rozhovor medzi nimi prebehol, svetu nezostáva nič iné, než tešiť sa na plody ducha Josepha Ratzingera a venovať im snáď ešte o to väčšiu pozornosť. A veriť, že bremeno vodcovstva putujúcej Cirkvi prevezme človek, ktorý o hodnotách, ktoré presadzovali predchádzajúci pápeži, dokáže presvedčiť celý svet.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?